86,5 proc respondentów zgadza się z definicją uznającą małżeństwo za związek kobiety i mężczyzny, 9 proc. ma odmienne zdanie- wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Mamy i Taty, do którego dotarła PAP.

Respondenci odpowiadali m.in. na pytanie czy zgadzają się z definicją małżeństwa zawartą w polskiej konstytucji (artykuł 18) uznającą małżeństwo za związek

kobiety i mężczyzny. Odpowiedź "raczej tak" wskazało 25,2 proc badanych, "zdecydowanie tak" 61,3 proc, "raczej nie" 6,5 proc., "zdecydowanie nie" 2,5 proc.

Jak podkreślają autorzy badania, niezależnie od deklarowanych preferencji partyjnych, akceptacja dla konstytucyjnej definicji małżeństwa jest bardzo wysoka.

Małżeństwo za związek kobiety i mężczyzny uznaje 100 proc. wyborców PSL, 95,2 proc. wyborców PiS, 88,7 proc. głosujących na Kukiz'15, 87,9 proc. na Nowoczesną i 80,6 proc. na PO.

Respondenci byli też pytani czy osoby tej samej płci pozostające ze sobą w związku, powinny mieć prawo do zawierania małżeństw, które łączy się z prawem do adopcji dzieci. 71. proc odpowiedziało "zdecydowanie nie" lub "raczej nie", a 19,9 proc. "zdecydowanie tak" i "raczej tak".

Jak zauważają autorzy sondażu, co najmniej połowa elektoratu każdej z wiodących polskich partii politycznych nie zgadza się na przyznanie prawa do zawierania małżeństw osobom żyjącym w związkach jednopłciowych. Takiego zdania jest 86,2 proc. wyborców PiS, 77,9 proc. PSL, 70,7 proc. Kukiz'15, 60,2 proc. Nowoczesnej i 54,6 proc. PO.

"Wynik sondażu świadczy przede wszystkim o tym, że polskie społeczeństwo jest przywiązane do tradycyjnego modelu rodziny i póki co nie ma przyzwolenia, żeby rozszerzać definicję małżeństwa" - powiedział PAP Marek Grabowski, prezes zarządu Fundacji Mamy i Taty.

Badanie typu Omnibus przeprowadzono w kwietniu na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej n=1011. (PAP)