Rewolucja w egzaminach na prawo jazdy: WORD-om przestanie się opłacać oblewać zdających

autor: Tomasz Żółciak14.03.2017, 07:56; Aktualizacja: 17.03.2017, 10:38
Za część praktyczną egzaminu trzeba zapłacić 140 zł

Za część praktyczną egzaminu trzeba zapłacić 140 złźródło: ShutterStock

PiS chce zerwać z zasadą, że im więcej kandydatów obleje WORD, tym więcej zarobi. Co prawda nad nowelizacją przepisów dotyczących funkcjonowania systemu zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB), ale zdaniem parlamentarzystów prace za bardzo się ślimaczą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

 • driver(2018-04-15 18:10) Zgłoś naruszenie 00

  ZORD - oszustwo, zachowania mafijne, łapownictwo. Organizacja powołana do życia w roku 1993. "Książę - dyrektor" zord jednoosobowo powołuje i szkoli egzaminatorów!!! Odwołanie / zastrzeżenia do egzaminu składa się ZA POŚREDNICTWEM " kasięcia zord " do marszałka województwa. Dwie persony bez nadzoru decydują czy frajera uwalić czy nie. To jest organizacja przesiąknięta komuną!!! Nie można wykluczyć, że tam jest robota dla IPN. Ilu aktywistów tamtych klimatów zabunkrowało sie zord i word??? To trzeba sprawdzić. Prawo jazdy MUSI otrzymać każdy uczeń kończący szkołę zawodową lub średnią!!! Należy wprowadzić metodę stosowaną w Nortwegii gdzie rodzic kupuje tzw. "L-kę" na stacji benzynowej, przykleja na samochód i swoje dziecko uczy jeździć. Dziecko po ukończeniu 15 lat może zdać egzamin i poruszać sie samochodem w ruchu miejskim z prędkością do 50 km/h w obecności osoby z prawem jazdy. POLSKIE ZORD-Y DO NATYCHMIASTOWEJ LIKWIDACJI. TO KOMUNISTYCZNY SKANSEN!!!

  Odpowiedz
 • przeciwko złu (2017-12-14 02:14) Zgłoś naruszenie 10

  z jednej strony zgadzam się, ale z drugiej strony to te chore państwo chce reperować swój budżet nawet na młodych kierowcach? najpierw niech przestaną kraść, dopiero wtedy niech cokolwiek uchwalają

  Odpowiedz
 • Marcysia(2017-09-29 09:45) Zgłoś naruszenie 11

  A moja oplata niewiele zasililka ich konta bo zdalam za pierwszym razem haha :D Dla osob zainteresowanych polecam wybrac sie na kurs do Warszawy do Autojaru na Kabaty bo tam sa instruktorzy z prawdziwego zdarzenia :D A pan Mariusz... Super czlowiek, punktualny, inteligentny, doswiadczony i z ogromna wiedza :D Poprostu super

  Odpowiedz
 • hajsy(2017-09-25 10:33) Zgłoś naruszenie 01

  dziś zdałem teorię za 1 razem (73/74p.), uczyłem się sam. Egzamin zdaje się na komputerze, a wynik podawany jest od razu po zakończeniu testu, więc nie wiem w jaki sposób WORDy mogłby by tu udupić. Przede mną praktyka a później egzamin, więc nie wypowiadam się, ale myślę, że celowe uwalenie też jest trudne, bo egzamin jest nagrywany, trwa do 40min i na koniec egzaminator zaznacza co było zaliczone + podczas manewrów egzaminowany ma 2 szansy, więc wydaje mi się ze chodzi tylko i wyłącznie o HAJS!

  Odpowiedz
 • Niecierpliwa(2017-08-23 23:12) Zgłoś naruszenie 00

  Dobrze by było czekam z utęsknieniem,zdawać powinni wszyscy wtedy by nie było oszustów w internecie co naciągają ludzi chcąc kupić prawo jazdy lub jeżdżą bez uprawnień,cały ten proceder nie miałby miejsca gdyby każdy chcąc uzyskać uprawnienia uczciwie i legalnie do prowadzenia samochodu podchodził by do egzaminów w Polsce bezstresowo.Przypuszczam że i większe wpływy miało by państwo z egzaminów i kursanci byli by zadowoleni.A tym czasem mamy stres kilkanaście razy podchodząc do egzaminów co nie gwarantuje zdania,efekt jest taki że rozmyślają na kupnie nielegalnego w internecie lub jeżdżenie bez. prawa jazdy.

  Odpowiedz
 • Baca(2017-06-07 06:01) Zgłoś naruszenie 00

  To dobry pomysł by pieniądze z egzaminów nie zasilały WORDów. Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma kolejność czynności w przygotowaniu do jazdy? Jaki wpływ na bezpieczeństwo przy ruszaniu do przodu ma bezpośrednia obserwacja tyłu? Ja mam pokonać łuk a nie nabawić się urazu kręgów szyjnych!

  Odpowiedz
 • rtek12350(2017-04-20 03:10) Zgłoś naruszenie 30

  Brawo wreszcie ktoś się zainteresował tym dziadostwem i patologią w USA za pierwszym razem zdaje 75% kandydatów i co są gorszymi kierowcami od nas !!!!

  Odpowiedz
 • nitka(2017-04-05 21:46) Zgłoś naruszenie 20

  I bardzo dobrze :) Ja miałam tak duży stres, że oblałam za pierwszym razem, noga trzęsła mi się bardziej niż waliło moje serce ;) W każdym razie za drugim razem łykałam ziołowy nervomix control i podeszłam do egzaminu spokojniutka, opanowana i spokojna :) Oczywiście zdałam , wszystko przeszłam bez najmniejszego komentarza ze strony egzaminatora ;)

  Odpowiedz
 • eza(2017-03-20 17:00) Zgłoś naruszenie 20

  Wreszcie że coś sie w tej kwesti zmieni, egzaminatorzy to byli bogowie. Brawo Panie Kaczyński. To samo z kadencyjnościa Burmistrzów Wójtów , z pooczątku trochę robia licza sie z ludzmi a potem juz idą układy ,układziki, bez kija nie podchodz.

  Odpowiedz
 • Artek12350(2017-03-18 00:21) Zgłoś naruszenie 112

  Brawo PIS wreszcie ktoś być może zrobi porządek z tym dziadostwem.Kasa dla WORD i egzaminatorów a głupi ludzie niech płaczą i płacą po 10 razy.Czy bezpieczeństwo na drodze to tylko jazda a może drogi, stan techniczny pojazdu,warunki pogodowe,wyobraźnia itp......

  Odpowiedz
 • łuki (2017-03-17 07:59) Zgłoś naruszenie 01

  Jerzy, dziewczyna z dwoma głowami .... - ale mi tu historie opowiadasz. Może jeszcze miałą trzecią nogę i mimo to zdała. Koleżanka , jak tak oblewa, to niech odwołuje się. Nie musisz stawać w jej obronie. Więcej obiektywizmu. A mniej, myślenia ch...jem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jerzy (2017-03-17 07:19) Zgłoś naruszenie 111

  W Stanach dziewczyna z dwoma głowami przyjechała na egzamin własnym autem i zdała za pierwszym razem bez problemu, tutaj jest totalne dno i metr mulu. Koleżankę oblewali z dziesięć razy, straciła masę pieniędzy i czasu a jak nie dojechala na egzamin bo pociąg się zepsuł to kasa przepadala, totalna głupota. Jak młodzi maja łapać pracę jak ze zrobieniem głupiego prawa jazdy jest taki problem, totalne dziadostwo i kaszana. Może w końcu ktoś zrobi z tym porządek bo jesteśmy zacofani z tym ze sto lat, patologia.

  Odpowiedz
 • jerry(2017-03-16 23:20) Zgłoś naruszenie 10

  Osoby, które są w temacie to wiedzą, że to jedna wielka ściema, Tutaj chodzi o przerzucenie pieniędzy z jednego miejsca w drugie. Trzeba zmienić przepisy dotyczące egzaminowania a nie porównywać zdawalność w Polsce z innymi krajami. Dlaczego nikt nie poda ile osób oblewa na placu manewrowym i czy na przykład w innych krajach też są tak beznadziejne zadania służące do nabijania kasy a nie do sprawdzania umiejętności kursanta. Póki najważniejsze na egzaminie będzie patrzenie się przez tylną szybę ruszając do przodu to tak będzie.Patologia, od ilu lat są te same zadania a czas idzie do przodu. Dlaczego na placach manewrowych samochody ciężarowe, autobusy jeżdżą tylko do przodu i tyłu a motocykle wokół słupków, ponieważ każdy wie, że jak wyjedzie z placu, to z jazdą w ruchu miejskim raczej nie będzie problemu. Miała być zniesiona jazda pasem ruchu po łuku, ale okazało się, że jest to najbardziej dochodowe zadanie dla wordów. Czy uważacie, że plac manewrowy jest niezbędny do sprawdzania umiejętności osób przystępujących do egzaminu?

  Odpowiedz
 • Cezar(2017-03-16 14:18) Zgłoś naruszenie 00

  Papier prawa jazdy zwalnia od odpowiedzialności.

  Odpowiedz
 • filo(2017-03-16 08:22) Zgłoś naruszenie 01

  Może należy powiązać wynagrodzenie egzaminatorów i dochody szkoły jazdy z wynikami kursantów na egzaminach?

  Odpowiedz
 • Instruktor (2017-03-15 23:11) Zgłoś naruszenie 24

  Jedna wielka ściema,pieniądze za egzaminy zamiast wordu zabierze rząd,a z egzaminami nic się nie zmieni,bo żeby tak się stało trzeba zmienić ustawę o egzaminowaniu,więc nie ma co słuchać tych bajek,bo to jest tylko skok na łatwą kase

  Odpowiedz
 • Piotr(2017-03-15 22:27) Zgłoś naruszenie 131

  Witam. Moim skromnym zdaniem - a mam trochę doświadczenia w zakresie nauczania przyszłych kierowców - należałoby chętnym na zdobycie prawa jazdy przeprowadzić podstawowe badanie psychotechniczne. Gwarantuję że 8 % przyszłych kursantów nie musiałoby ponosić niekończących się wydatków. Faktycznie nie wszyscy mają predyspozycje aby opanować teorię i praktykę jazdy i jeszcze zastosować to wszystko na zatłoczonych polskich drogach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • cetar(2017-03-15 12:45) Zgłoś naruszenie 114

  Bzdury... nic to nie zmieni do momentu kiedy w samochodzie jest kamera a przepisy egzaminacyjne są bardzo rygorystyczne nie znajdziecie takiego wariata egzaminatora, który się podłoży i nie będzie widział błędów. Finansowanie z budżetu państwowego to powrót do socjalizmu umożliwiający zatrudnianie kolejnych Misiewiczów w WORDach... Szkoda tylko, że wyborcy dają się nabierać na tego typu pijarowe zagrywki...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Byly mistrz motocrosu(2017-03-15 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  Cos jest nie tak z nami ulanami na drogach,po 35 letnim pobycie na zachodzie ja kaskader raidowiec boje sie jezdzic po polsce bo tu sie najezdza i zajezdza na inne pojazdy a za to na zachodzie zabjeraja prawko bo to zbrodnia,auto jest do bezpiecznego poruszania sie a nie do napasci

  Odpowiedz
 • Krajo(2017-03-15 09:36) Zgłoś naruszenie 71

  Ciekawe na jakiej podstawie zostanie ustalony planowany budżet WORDów. Ilości etatów, zdawalności, ilości egzaminów w poprzednim roku ? Każde z tych kryteriów będzie kompletnie oderwane od efektywności działania WORDów i skończy się w większości marnowaniem publicznych pieniędzy, które pójdą na utrzymywanie kolejnej armii urzędników opłacanych bez związku z efektami pracy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane