Nowy rozkład jazdy pociągów będzie wprowadzony 12 marca i ma obowiązywać do 10 czerwca. W województwie podlaskim zmiany w tym rozkładzie związane są z pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA w marcu rozpoczyna bowiem inwestycję na linii Białystok-Czeremcha. To jedna z trzech tzw. linii zapasowych dla trasy Warszawa-Białystok, które przejmą ruch pociągów na czas jej dalszej przebudowy. Pozostałe dwie linie zapasowe to Ostrołęka-Śniadowo-Łapy i Czeremcha-Siedlce.

Przedstawiciele PKP PLK już wcześniej informowali, że najtrudniejszym wyzwaniem będzie trasa Białystok-Czeremcha, która musi na czas modernizacji zostać zupełnie zamknięta. Trzeba tam wymienić prawie 70 km torów, a linia jest jednotorowa.

Prace mają zakończyć się do końca listopada tego roku. Aby zmniejszyć utrudnienia w podróżowaniu, inwestycja będzie podzielona na etapy: najpierw PKP PLK chcą zamknąć odcinek Białystok-Bielsk Podlaski i tam zakończyć prace z końcem czerwca. 1 lipca miałaby zacząć się natomiast modernizacja na odcinku Bielsk Podlaski-Czeremcha.

Zamykanie odcinków oznacza wprowadzenie tam autobusów komunikacji zastępczej. "Na stacji Bielsk Podlaski pasażerowie podróżujący dalej, w kierunku do Czeremchy, będą się przesiadać do pociągów" - poinformował w piątkowym komunikacie Podlaski Oddział Przewozów Regionalnych w Białymstoku.

Wprowadzenie zastępczej komunikacji będzie skutkowało zmianą rozkładu jazdy wszystkich pociągów na tej trasie. Jak szacuje spółka, czas przejazdu wydłuży się o ok. 50 min.

Uruchomienie jesienią ruchu na liniach zapasowych pozwoli płynnie prowadzić prace na trasie Warszawa-Białystok. Przejmą one bowiem jej ruch pasażerski i towarowy.

W kwietniu ma rozpocząć się modernizacja na tej trasie kolejnego odcinka: Sadowne-Czyżew. Jak informowała kilka dni temu spółka PKP PLK, między Łochowem a Małkinią oraz Toporem i Sadownem, za część pociągów Kolei Mazowieckich wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. (PAP)