statystyki

SN: Adwokata nie można wynagradzać zbyt nisko

autor: Anna Krzyżanowska16.01.2017, 07:56; Aktualizacja: 16.01.2017, 08:03
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Wszystko zaczęło się od tego, że jeden z toruńskich adwokatów ustanowiony został w sprawie, za którą według rozporządzenia z 2015 r. dotyczącego ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (Dz.U. z 2015 r. poz. 1801) powinien otrzymać 1200 zł.źródło: ShutterStock

Zasądzenie na rzecz adwokata ustanowionego z urzędu wynagrodzenia w kwocie niższej niż przewidują to przepisy, nie ma podstawy prawnej. Do takiego wniosku doszedł w piątek Sąd Najwyższy, który rozpoznawał pytanie wniesione przez Sąd Okręgowy w Toruniu. I choć zagadnienie dotyczyło nieobowiązującego już rozporządzenia w sprawie taks za urzędówki, w ocenie prawników znajdzie zastosowanie również do aktualnych regulacji.

Reklama


Wszystko zaczęło się od tego, że jeden z toruńskich adwokatów ustanowiony został w sprawie, za którą według rozporządzenia z 2015 r. dotyczącego ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (Dz.U. z 2015 r. poz. 1801) powinien otrzymać 1200 zł. Sąd rejonowy uznał jednak, że to za dużo, bo pełnomocnik nie napracował się zanadto. Dlatego też postanowiono, że otrzyma jedynie 738 zł. W ocenie sądu takie miarkowanie wynagrodzenia miało swoje uzasadnienie i podstawę prawną. Zgodnie bowiem z art. 109 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego przy ustalania kosztów procesu należy wziąć pod uwagę niezbędny nakład pracy pełnomocnika oraz podjęte przez niego czynności, w tym te mające na celu polubowne rozwiązanie sporu, również przed wniesieniem pozwu, a także charakter sprawy. A skoro nakład pracy adwokata w tym przypadku był niski, wynagrodzenie można było obniżyć.

Wątpliwość co do prawidłowości rozstrzygnięcia powziął jednak sąd okręgowy, który zdecydował się zainteresować sprawą SN. Ten, orzekając w trzyosobowym składzie, uznał, że argumentacja rejonu nie miała uzasadnienia. – Koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, za które względem pełnomocnika ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa – jak wielokrotnie wyjaśniał Sąd Najwyższy – nie stanowią kosztów procesu. Artykuł 109 par. 2 k.p.c. nie może mieć w tym wypadku zastosowania – podkreślił Karol Weitz, sędzia sprawozdawca.

Wskazywał, że sąd może w ogóle odmówić przyznania kosztów w przypadku, gdy pełnomocnik wcale nie wykona pracy bądź wykona ją źle. Od tego jednak wyraźnie należy odróżnić sytuację, gdy pełnomocnik w danej sprawie działa. Wtedy wynagrodzenie mu się należy, a sąd nie może „zejść poniżej określonej kwoty”.

– To bardzo logiczna uchwała. Biorąc natomiast pod uwagę treść jej uzasadnienia, można przyjąć, że zachowa swoje znaczenie również w stosunku do przepisów, które dziś obowiązują – komentuje adwokat Roman Kusz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • L(2017-01-16 09:03) Zgłoś naruszenie 1922

    PIS, zgodnie z obietnicą, powinien uwolnić rynek usług prawnych, a cenę tych usług powinien regulować wyłącznie rynek, na zgodnych z konstytucja wolnorynkowych zasadach. Brak korporacji zawodowych jest tu warunkiem zabezpieczenia interesów klientów i mechanizmów wolnego rynku.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • BRAWO PiS!(2017-01-16 15:08) Zgłoś naruszenie 107

    a dlaczego tylko adwokata?? a inżynier, spawacz, kierowca, programista to co? towarzystwo wzajemnej adoracji.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Asam(2017-01-16 08:29) Zgłoś naruszenie 90

    Tytuł tyleż piękny co kontrowersyjny. Ale nijak ma się do treści wyroku. Chodzi w nim tylko o to, że na podstawie obecnych przepis nie ma podstawy do "miarkowania" wynagrodzenia adwokata - bo żaden zapis ustawy ani rozporządzenia na to nie pozwala. Nie mniej jak taki zapis będzie to Sędziowie będą mogli miarkowania wynagrodzenie z urzędu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Teo(2017-01-16 23:36) Zgłoś naruszenie 92

    Za darmo robię księgowość radcy prawnemu z rodziny. Ma kancelarię od dwóch lat. Nie jest z rodziny prawniczej. Aplikacje robił mając już rodzinę. Rodzice wypruwali sobie żyły żeby mu pomóc. Zarabiał w czasie aplikacji na jej opłacenie i utrzymanie rodziny jako aplikant na zastępstwach. To stawki 100 do 150 zł. za jedno. Teraz powiem wam jakie sa koszty takiej działalności. Najem lokalu, ZUS, raty za program prawny, OC, opłata radcowska, podatek dochodowy, VAT. Niezbędny jest samochód, który jako tako jeździ.Jakieś wyposażenie kancelarii typu xero, komputer, telefon. Materiały biurowe, znaczki itp. Praca to: rano rozprawy w sądach, często na terenie całej Polski, po powrocie spotkania z klientami, powrót do domu i pisanie pism do 23 i szybko na pocztę, która urzęduje do 24, żeby nadać. Koszty samochody rozliczane sa tylko w połowie, bo jak się samochodem podjedzie po pieczywo na śniadanie to już jest używane na własny użytek. Jakie koszty psychiczne sie płaci? Do prawnika przychodzą ludzie przerażeni, poharatani przez los, z zaburzeniami itp. Jednego dnia chcą porady, na drugi dzień odwołują itd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • suweren(2017-01-16 08:55) Zgłoś naruszenie 89

    NIKOGO nie można wynagradzać zbyt nisko. Taka jest sprawiedliwość i tak mówi konstytucyjna zasad równości. ZA OGRANICZANIE KONSTYTUCYJNE ZASADY RÓWNOŚCI TYLKO DO PRZEDSTAWICIELI KASTY - SZAFOT

    Odpowiedz
  • nn(2017-01-16 10:14) Zgłoś naruszenie 74

    a ja chciałbym wiedzieć ile godzin pracy w tej konkretnej sprawie poświęcił ten adwokat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2017-01-16 16:03) Zgłoś naruszenie 74

    W zaskarżonym wyroku wychodzi zawiść niektórych sędziów, żeby nie powiedzieć nieuctwo. Tylko niech najpierw zawistnicy przyjrzą się własnej jakości pracy. A tak na marginesie to sędziowie na ogól nie mają zielonego pojęcia o tzw. nakładzie pracy adwokata bo oceniają go według aktywności w sądzie a o tym co się dzieje poza to już nie wiedzą... itp, itd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Web(2017-01-16 12:37) Zgłoś naruszenie 410

    Kazdy adwokat w niemczech ma odgornie cennik za kazda sprawe zatwierdzony przez rzad .idac o porade naogol place symbolicznie lub wcale .a w polsce naogol place za kazda porade i to nie male sumy a za sprawy to dopiero lupia ile sie da i placza ze malo zarabiaja .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • asesor(2017-01-16 20:03) Zgłoś naruszenie 33

    A komornikowi można "urżnąć" opłatę do minimum i jest dobrze.

    Odpowiedz
  • qwcxwec(2017-01-18 08:35) Zgłoś naruszenie 30

    a pielęgniarkę można ? w czym jest od niej lepszy ? tylko w chorym kraju mogą być takie pomysły dlatego ten kraj jest chory ????????????????????

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2017-01-18 08:46) Zgłoś naruszenie 20

    ********* posłów,prymitywnych polityków, kumpla , sprzedajnego dziennikarza , kuzyna prezesa ,kochankę , komuchów też nie można ?? a nauczyciela można ?

    Odpowiedz
  • do SN(2017-01-19 09:39) Zgłoś naruszenie 10

    a zbyt wysoko? Prawnik zapewniał samemu podając kwote że uzyska 10 000 zadosuczynienia i to jest normalka za takie zdarzenie ,kiedy pobrał z góry oplate za tą kwote wysłąl pomocnika że tyle się nie da --i to jest OK -- należności w opłacie nie zwrocił .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kuba(2017-01-21 17:24) Zgłoś naruszenie 10

    Ktoś zna sygnaturę akt tej sprawy w SN?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz